Friday 16 june | 18:30 - 19:15 | Stage 4

Goldkimono

If there’s one Dutch artist with a knack for churning out catchy tunes with a sunny side, it’s Martijn ‘Tienus’ Konijnenberg; after all, who can forget the bright Top 10 smash Wonderwoman with his old band Leaf? Konijnenberg has been active as a singer-songwriter for some years; writing songs for Anouk and Van Velzen, but he was also the composer behind Norwegian DJ and remixer Kygo’s global hit Firestone. His latest project goes by the name Goldkimono, whose debut album The Legend Of Goldkimono was released last year. His years of California living shine through in the laid-back pop songs that are infused with influences from indie, hip-hop, electro and reggae. So, enjoy the eclectic sound of Goldkimono, while you picture yourself on sun-kissed Venice Beach.

P!NK

P!NK

Friday 16 june | 22:00 - 00:00 | South Stage
Robbie Williams

Robbie Williams

Saturday 17 june | 22:00 - 00:00 | South Stage
Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers

Sunday 18 june | 22:10 - 00:00 | South Stage
Queens of the Stone Age

Queens of the Stone Age

Saturday 17 june | 20:30 - 21:45 | North Stage
Editors

Editors

Friday 16 june | 20:35 - 21:45 | North Stage
Machine Gun Kelly

Machine Gun Kelly

Sunday 18 june | 20:40 - 21:55 | North Stage
The War On Drugs

The War On Drugs

Friday 16 june | South Stage
The Script

The Script

Saturday 17 june | 19:25 - 20:25 | South Stage
OneRepublic

OneRepublic

Sunday 18 june | 19:25 - 20:25 | South Stage
The Black Keys

The Black Keys

Saturday 17 june | 18:20 - 19:20 | North Stage
Tom Odell

Tom Odell

Sunday 18 june | 18:20 - 19:20 | North Stage
Niall Horan

Niall Horan

Friday 16 june | 17:05 - 18:05 | South Stage
Goldband

Goldband

Sunday 18 june | 17:15 - 18:15 | South Stage
The Lumineers

The Lumineers

Friday 16 june | 18:10 - 19:10 | North Stage
Tash Sultana

Tash Sultana

Sunday 18 june | 16:10 - 17:10 | North Stage
Hollywood Vampires

Hollywood Vampires

Saturday 17 june | 17:15 - 18:15 | South Stage
Ellie Goulding

Ellie Goulding

Friday 16 june | 14:55 - 15:55 | South Stage
DI-RECT

DI-RECT

Sunday 18 june | 15:05 - 16:05 | South Stage
RONDÉ

RONDÉ

Saturday 17 june | 15:05 - 16:05 | South Stage
Frenna Deluxe

Frenna Deluxe

Friday 16 june | 12:45 - 13:45 | South Stage
RAMKOT

RAMKOT

Saturday 17 june | 16:10 - 17:10 | North Stage
Xavier Rudd

Xavier Rudd

Saturday 17 june | 12:55 - 13:55 | South Stage
DMA’s

DMA’s

Sunday 18 june | 13:05 - 13:55 | South Stage
Jungle By Night

Jungle By Night

Sunday 18 june | 18:20 - 19:20 | Tent Stage
Electric Callboy

Electric Callboy

Friday 16 june | 16:00 - 17:00 | North Stage
Kevin & The Animals

Kevin & The Animals

Saturday 17 june | 12:00 - 12:50 | North Stage
THE HU

THE HU

Friday 16 june | 18:10 - 19:10 | Tent Stage
Tove Lo

Tove Lo

Saturday 17 june | 18:20 - 19:20 | Tent Stage
I Prevail

I Prevail

Sunday 18 june | 16:10 - 17:10 | Tent Stage
The Driver Era

The Driver Era

Saturday 17 june | 16:10 - 17:10 | Tent Stage
Nielson

Nielson

Sunday 18 june | 14:00 - 15:00 | North Stage
Daði Freyr

Daði Freyr

Saturday 17 june | 14:00 - 15:00 | North Stage
Picture This

Picture This

Friday 16 june | 13:50 - 14:40 | North Stage
Warpaint

Warpaint

Sunday 18 june | 20:30 - 21:30 | Tent Stage
Go_A

Go_A

Saturday 17 june | 20:30 - 21:30 | Tent Stage
Altin Gün

Altin Gün

Friday 16 june | 20:35 - 21:35 | Tent Stage
GAYLE

GAYLE

Sunday 18 june | 14:00 - 14:45 | Tent Stage
Zwangere Guy

Zwangere Guy

Saturday 17 june | 14:00 - 15:00 | Tent Stage
Donnie

Donnie

Sunday 18 june | 12:00 - 13:00 | North Stage
Maisie Peters

Maisie Peters

Friday 16 june | 13:50 - 14:50 | Tent Stage
Only The Poets

Only The Poets

Sunday 18 june | 12:00 - 12:50 | Tent Stage
DeWolff

DeWolff

Saturday 17 june | 12:00 - 12:50 | Tent Stage
Bente

Bente

Friday 16 june | 20:00 - 20:45 | Stage 4
DYLAN

DYLAN

Sunday 18 june | 20:10 - 20:55 | Stage 4
Prins S. en De Geit

Prins S. en De Geit

Saturday 17 june | 20:00 - 20:45 | Stage 4
The Jordan

The Jordan

Saturday 17 june | 17:00 - 17:45 | Stage 4
blackwave.

blackwave.

Saturday 17 june | 18:30 - 19:15 | Stage 4
The Lathums

The Lathums

Sunday 18 june | 18:40 - 19:25 | Stage 4
Nova Twins

Nova Twins

Friday 16 june | 17:00 - 17:45 | Stage 4
Brutus

Brutus

Sunday 18 june | 17:10 - 17:55 | Stage 4
The Haunted Youth

The Haunted Youth

Friday 16 june | 16:00 - 17:00 | Tent Stage
SERA

SERA

Friday 16 june | 15:30 - 16:15 | Stage 4
SONS

SONS

Saturday 17 june | 15:30 - 16:15 | Stage 4
UPSAHL

UPSAHL

Sunday 18 june | 15:40 - 16:25 | Stage 4
ADF Samski

ADF Samski

Friday 16 june | 14:00 - 14:45 | Stage 4
Hot Milk

Hot Milk

Saturday 17 june | 14:00 - 14:45 | Stage 4
Orange Skyline

Orange Skyline

Sunday 18 june | 14:10 - 14:55 | Stage 4
Lauren Sanderson

Lauren Sanderson

Friday 16 june | 12:30 - 13:15 | Stage 4
The Big Moon

The Big Moon

Saturday 17 june | 12:30 - 13:15 | Stage 4
Robin Kester

Robin Kester

Sunday 18 june | 12:40 - 13:25 | Stage 4
MADOUX

MADOUX

Friday 16 june | 12:00 - 12:45 | Tent Stage